International
Sumo
Federation

Junior Men's Indivdual Tournament

Times

Year

Host Country

Weight Class

1st place

2nd

3rd

3rd

Times :15th
Year :2018
Host :Taoyuan, Chainese Taipei
Light Weight
Class :Light Weight
1st :Richard, VEGH (HUN)
2nd :Maksym, TSYBULNIAK (UKR)
3rd :Adrian Filip, GONDEK (POL)
3rd :Taiki, MITA (JPN)
Middle Weight
Class :Middle Weight
1st :Kundesonam, ONDAR (RUS)
2nd :Daisei, YUKI (JPN)
3rd :Daviti, KATSADZE (GEO)
3rd :Mohamed, ELMAHDY (EGY)
Heavy Weight
Class :Heavy Weight
1st :Daisuke, SAITO (JPN)
2nd :Joao. ARRUDA (BRA)
3rd :Damian, WROBEL (POL)
3rd :Zura, TSIKORADZE (GEO)
Open Weight
Class :Open Weight
1st :Hidetora, HANADA (JPN)
2nd :Temuulen, TUMURBAATAR (MGL)
3rd :Ignatiy, ABDULA-ZADE (RUS)
3rd :You-Ming, DAI (TWN)
Times :14th
Year :2016
Host :Ulaanbaatar, Mongolia
Light Weight
Class :Light Weight
1st :Alina, BOYKOVA (UKR)
2nd :Miku, YAMANAKA (JPN)
3rd :Fruzsina, FORGO (HUN)
3rd :Vera, KOVAL (RUS)
Middle Weight
Class :Middle Weight
1st :Mendsaikhan, TSOGT-ERDENE (MGL)
2nd :Yousef, ABDELWAHAB (EGY)
3rd :Kirill, CHEREPOV (RUS)
3rd :Takuma, ISHIZAKI (JPN)
Heavy Weight
Class :Heavy Weight
1st :Atsushi, SATO (JPN)
2nd :Davaajamts, NANJIDSUREN (MGL)
3rd :Moaz Mostafa, IBRAHIM (EGY)
3rd :-
Open Weight
Class :Open Weight
1st :Amirani, TSIKORIDZE (GEO)
2nd :Yota, KANNO (JPN)
3rd :Islam, DEWIDAR (EGY)
3rd :Maksim, BURLAK (RUS)
Times :13th
Year :2015
Host :Osaka, Japan
Light Weight
Class :Light Weight
1st :Baasan, BATKAR (RUS)
2nd :Jakub, DAROMOCHWAL (POL)
3rd :Vazha, DAIAURI (UKR)
3rd :Ryota, HUKANO (JPN)
Middle Weight
Class :Middle Weight
1st :Taku, AKIBA (JPN)
2nd :Fathy, ABOUELROKB (EGY)
3rd :Andrii, GALETA (UKR)
3rd :Nikoloz, SISVADZE (GEO)
Heavy Weight
Class :Heavy Weight
1st :Masakatsu, KAMATANI (JPN)
2nd :Shamili, GOGOTCHURI (GEO)
3rd :Amarsanaa, AMARTUVSHIN (MGL)
3rd :Serhii, SOKOLOVSKYI (UKR)
Open Weight
Class :Open Weight
1st :Seira, SHIROYAMA (JPN)
2nd :Abdelrahman, EBEID (EGY)
3rd :Mandakh, BALDANDAVAA (MGL)
3rd :Toomas, BRAUN (EST)
Times :12th
Year :2014
Host :Kaohsiung, Chainese Taipei
Light Weight
Class :Light Weight
1st :Haruki, UEMATSU (JPN)
2nd :Baasan, BATKAR (RUS)
3rd :Zaur, KARIMOV (AZE)
3rd :Rafal, GLODEK (POL)
Middle Weight
Class :Middle Weight
1st :Konstantin, ABDULA-ZADE (RUS)
2nd :Koki, KOBAYASHI (JPN)
3rd :Mathrus Gabriel,
CRUZ DOS SANTOS
(BAR)
3rd :Mathrus Gabriel,
CRUZ DOS SANTOS
(BAR)
3rd :Sebastian, ALCER (POL)
Heavy Weight
Class :Heavy Weight
1st :Ryosuke, NAKAJIMA (JPN)
2nd :Giorgi, PARADASHVILI (GEO)
3rd :Serhii, SOKOLOVSKYI (UKR)
3rd :Ibrahim,
MOHAMED ABDELLATIF
(EGY)
3rd :Ibrahim,
MOHAMED ABDELLATIF
(EGY)
Open Weight
Class :Open Weight
1st :Takanobu, SATO (JPN)
2nd :Amartuvshin, ERDENEBILEG (MGL)
3rd :Lasha, JELADZE (GEO)
3rd :Toomas, BRAUN (EST)
Times :11th
Year :2012
Host :Hong kong
Light Weight
Class :Light Weight
1st :Yuya, NAKAMURA (JPN)
2nd :Ankhbayar, TSERENSAMBUU (MGL)
3rd :Martin, PRIM (HUN)
3rd :Maxim, LUGANSKIY (RUS)
Middle Weight
Class :Middle Weight
1st :Syerik, BYERYEDMURAT (MGL)
2nd :Atsushi, ONAMI (JPN)
3rd :Mykola, KOZHUKHOV (UKR)
3rd :Amiraslan, AHMADOV (AZE)
Heavy Weight
Class :Heavy Weight
1st :Azzaya, DAVAASUREN (MGL)
2nd :Giga, GELASHVILI (GEO)
3rd :Sergiy, ZVIERIEV (UKR)
3rd :Takahiro, FURUKAWA (JPN)
Open Weight
Class :Open Weight
1st :Yusuke, MURAMATSU (JPN)
2nd :Turbold, BAASANSUREN (MGL)
3rd :Valentin, STARKOV (RUS)
3rd :Rui Aparecido, DE SA JUNIOR (BRA)
International Sumo Federation

1-15-20 Hyakunincho,Shinjuku-ku,Tokyo 169-0073 JAPAN


Folow US


© 2019 Copyright : International Sumo Federation Supported by Xdeus.co.jp
PAGE TOP